Често задавани
въпроси

Това е сравнително нова услуга за страната ни, която има за цел да отговори на нарасналата нужда от регулация и координация на съседските взаимоотношения.

Управлението на сгради в режим на етажна собственост поставя пред собствениците им редица проблеми, с които те не желаят, а понякога и не могат да се справят сами.

Ето защо услугите на „професионалeн домоуправител“ придобиват все по-голяма популярност. Вече има кой да поеме „досадните ангажименти“ и да се погрижи за безпроблемното управление и функциониране на общите части в Етажната собственост.

Възлагайки  грижата за управлението и поддръжката на Вашата сграда на фирма, специализирана в тази дейност получавате множество предимства, сред които са:

– подобряване събираемостта на месечните такси;

– по-приветлив и поддържан вид на сграда;

– професионално и квалифицирано управление на Етажната собственост;

– своевременно и експертно решение на възникнали проблеми;

– повече комфорт и уют във Вашия дом или офис.

Съгласно ЗУЕС са предвидени 2 вида такси:

– текущи разходи – това са ток, вода, поддръжка на асансьор, охрана и други режийни разходи за общите части. Те може да варират според потреблението и всеки месец да са различни.

– фонд „Ремонт и обновление“ – това е фонд, предвиден за поддръжка и реновиране на общите части в сградата. В него се включват както дребни ремонти за подмяна на ел. крушки, ключове и пр., така и суми за по-големи реконструкции. Той се определя по решение на Общото събрание с оглед на нуждите на сградата и желанията на нейните обитатели.

По правило се събира някаква по-малка сума за текущи ремонти и поправки, която може да бъде фиксирана или в зависимост от конкретно направени разходи и сумата за режийни разходи. За извършване на планови и аварийни ремонти се свиква Общо събрание, на което се обсъжда всеки конкретен случай и предвидения бюджет.

За да наемете професионален домоуправител Лу Син Експрес е необходимо да поискате индивидуална оферта за управление на Вашата сграда. Може да направите ЗАПИТВАНЕ ЗА ОФЕРТА чрез нашия сайт или на посочените телефони.  Наш консултант ще се свърже с Вас и ще изготвим пакет услуги според Вашите нужди и изисквания.

Изборът на професионален домоуправител се прави от Общото събрание на Етажната собственост. След обсъждане и приемане на офертата с мнозинство, се преминава към подписване на договор.

Ако желаете, ние може да Ви съдействаме при организирането и провеждането на Общо събрание за избор на професионален домоуправител.

Живеете в блок, който представлява етажна собственост. Всички собственици на апартаменти плащат редовно своите задължения- за почистване на входа, за асансьор и др. консумативи.

   Но на практика, във всеки блок почти винаги има съсед, който отказва да се включи в общите разходи на входа. Позната ситуация, нали? Вие го търпите известно време, но все пак това му поведение не може да продължава до безкрай и неговите задължения да се плащат от другите съвестни собственици. Какво се прави в такъв случай?

Как да се справим с  „хитрия”  си съсед?

Първото нещо, което е нужно, е да се свика Общо събрание на съсобствениците: 

–          От домоуправителя, който предварително трябва да уведоми собствениците за провеждането му

–         По писмено искане на собственици, притежаващи най-малко 20 на сто идеални части от общите части на сградата. В такъв случай управителят е длъжен в 10 дневен срок да свика Общо събрание.

 

Какво ще обсъждаме на това събрание?

На събранието трябва да се уточнят задълженията на неплащащия собственик по основание и по размер. Какви суми не е платил, за какво са били те, за кой период са се отнасяли. Тук могат да се разгледат протоколи от минали  проведени събрания, на които са вземани решения за събиране на конкретни суми за покриване на съответните консумативи.

След това с гласуване ще вземем решение да бъде съставен протокол, в който подробно се описват установените неплащания.

Домоуправителят ще подаде до Районният съд по местонахождение на сградата следните документи:

–          заявление по образец за издаване на заповед за изпълнение.

–          препис от  решението на Общото събрание, на което са определени какви суми трябва да се съберат

–          констативния протокол за установяване на неплащането

–          внасят се  2 % от претендираната сума като държавна такса.

 

Районният съд издава заповед за изпълнение, която се връчва на неплащащия съсед.

Нередовният ни съсед може да реагира по три начина:

–          Може да не възрази срещу връчената му заповед, но и да не изпълни задължението си в дадения му 14 дневен срок.

Ако имаме такова поведение, домоуправителят може да поиска от съда да бъде издаден изпълнителен лист.

Имайки изпълнителен лист, ние ще можем да се обърнем към съдия изпълнител за започване на принудителни действия.

–          Съседът обаче може в 14 дневен срок от връчване на заповедта за изпълнение да възрази, че не дължи исканите суми.

Съдът в този случай ще ни даде 1 месец, в който ако желаем, можем да подадем искова молба и да започнем дело. Целта на това дело е да се докажат задълженията на съседа ни по основание и по размер. При подаване на исковата молба трябва да довнесем като държавна такса  още 2 % от претендираната сума.  Ако съдебното решение е в наша полза, то въз основа на него можем да си извадим изпълнителен лист и да се предприемат нужните изпълнителни действия.

–          Съседът може да не възрази срещу заповедта и в дадения му срок да плати своите задължения.

Не гледайте скептично, възможно е и така да стане. Осъзнал, че е притиснат до стената, съседът ни доброволно плаща задълженията си.

 

Не оставяйте недобросъвестните си съседи безнаказани. Законът ни дава възможности, които трябва да използваме при такива ситуации.

 „Справянето” с един съсед може да подейства  като „урок” за всеки от блока, който в бъдеще реши да „хитрува”.

Запитване

Имате въпрос, който не присъства в горепосочените? Изпратете запитване сега!